NON STOP POLKA

Proponujemy Państwu potańcówkę przy przebojach polskiej muzyki tanecznej z XIX i połowy XX wieku w stylu polish polka.
 
"Polskie polki, oberki, mazurki, kujawiaki, krakowiaki, polonezy i walce, czyli taneczne przeboje polskiej muzyki rozrywkowej i ludowej z XVIII, XIX i początku XX wieku są jedyną, obok polskiej muzyki klasycznej, polską muzyką cytowaną do dzisiaj na całym świecie. Do spopularyzowania tych tańców w innych krajach przyczynili się polscy emigranci, żołnierze maszerujących przez Polskę armii, trupy artystyczne z różnych krajów podróżujące po Polsce i tutaj poznające te tańce, a także wielcy, polscy wirtuozi i kompozytorzy muzyki klasycznej: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, Oskar Kolberg, Ludomir Różycki, Józef Elsner, Michał Kleofas Ogiński, Roman Statkowski, Grażyna Bacewicz, Karol Kurpiński, Zygmunt Noskowski. "
 
"Wielkie znaczenie dla spopularyzowania i rozwoju polish polki w Ameryce, miała wizyta tutaj w 1925 roku znanej polskiej Orkiestry Włościańskiej, kierowanej przez Stanisława Namysłowskiego (Orkiestrę założył w 1881 roku ojciec Stanisława, Karol Namysłowski – kompozytor m.in. najsłynniejszej Polki Klarnetowej, zwanej też Dziadkiem). Amerykańska Polonia po prostu oszalała - orkiestra spędziła w USA 3 miesiące, grając 80 koncertów w 14 stanach. Pierwszy koncert odbył się w nowojorskiej Metropolitan Opera House. Zagrali nawet w Białym Domu dla prezydenta Coolidge'a! Współczesne amerykańskie style polish polki są dalekie od swoich polskich korzeni. Zachowały jednak charakter popularnej muzyki tanecznej o chłopskich i robotniczych korzeniach. Polsko-amerykańskie zespoły w stylu polish polka są obecnie tak powszechne, a gatunek tak dobrze zakorzeniony, zarówno w USA jak i Kanadzie, że oprócz licznych witryn w Internecie, stacji radiowych, festiwali istnieje odrębna kategoria w Nagrodach Grammy, poświęcona właśnie polce."
 
"Już ponad sto pięćdziesiąt lat przed urodzeniem Fryderyka Chopina tańce polskie były modne w Europie. Po raz pierwszy stały się znane poza Polską w XVII wieku, gdy poprzez Niemcy dotarły do Skandynawii. Do dzisiaj jednym z najpopularniejszych tańców w Szwecji czy Danii jest „polska”, a w Norwegii „pols”. We Francji gra się „mazurkę” za sprawą polskich legionistów, którzy swym tańcem podbijali serca gości paryskich salonów na przełomie XVIII i XIX wieku. Z Francji mazurki rozprzestrzeniły się dalej – między innymi do Włoch, Austrii, docierając aż na zachodnie krańce Europy: do Hiszpanii i Portugalii. Z tych dwóch krajów powędrowały do ich kolonii: na Azory, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie i Filipiny, a nawet do Brazylii oraz Meksyku i z powodzeniem funkcjonują w tamtejszych kulturach."