GRH „2-go Morskiego Pułku Strzelców”

Grupa Rekonstrukcji Historycznej  „2-go Morskiego Pułku Strzelców”

Jesteśmy grupą pasjonatów historii II Rzeczpospolitej. Zajmujemy się odtwórstwem historycznym postaci z tamtej epoki – zarówno mundurowych, jak i cywilnych. Ludzi, którzy stanęli by bronić świeżo odzyskaną niepodległość, z wysiłkiem budowaną Ojczyznę oraz tych, co w tej walce żołnierzy wspierali. W ten sposób chcemy, aby historia o tamtym pokoleniu i okresie w dziejach Polski nie odeszła w zapomnienie.

Główny aspekt naszej działalności to odtwarzanie postaci żołnierzy piechoty 2-go Morskiego Batalionu/Pułku Strzelców. Kultywujemy pamięć tej jednostki poprzez udział w uroczystościach państwowych, inscenizacjach, ćwiczeniach oraz wystawach plenerowych na terenie całego kraju. Staramy się upamiętniać epizody z życia batalionu. Dbamy również o to, aby na grobach żołnierskich paliły się znicze, nie tylko z okazji dnia Wszystkich Świętych. Wśród odtwarzanych niewojskowych postaci jest funkcjonariuszka Policji Państwowej i mieszkanka ówczesnej Gdyni.

Cały czas poszukujemy relacji żołnierzy walczących w obronie Gdyni i wybrzeża, zdjęć z okresu II Rzeczpospolitej obrazujących życie codzienne ludności cywilnej, jak i wyżej wymienionej jednostki. Zgłębiamy dostępne źródła, które mogą nam przybliżyć codzienne życie i tok służby 2 Morskiego Batalionu Strzelców. Udało nam się odnaleźć weterana tych walk i utrzymujemy z nim stały kontakt.

Początki grupy sięgają 2004 roku. Pierwotnie członkowie wywodzili się tylko z Trójmiasta, a obecnie z terenu Pomorza.