PROGRAM 2020

11. listopada Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne, choć w nieco odmiennej formule niż dotychczas, ze względu na sytuację pandemii. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg aktywności, które uwzględniają środki bezpieczeństwa, rozkładając świętowanie na kilka dni i postępując w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 

O godzinie 12.00 wybrzmi hymn narodowy przy Muzeum Marynarki Wojennej, Gdyńskim InfoBoxie, Muszli, Urzędzie Miasta przy Al. Piłsudskiego.

 

Zachęcamy mieszkańców do spacerów w małych grupach (w gronie domowników bądź najbliższych osób, z którymi na co dzień pozostajemy w kontakcie) i wykonania zdjęć wybranych budynków w Gdyni - Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muszla, Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia InfoBox, Urząd Miasta przy Al. Piłsudskiego - które na tę okazję, od godziny 16.00 zostaną oświetlone barwami narodowymi. 

 

Miasto szykuje niespodziankę, realizacją której zajęło się stowarzyszenie Traffic Design, znane z działań w przestrzeni publicznej. Z okazji Gdyńskich Urodzin Niepodległej ruszyły prace nad przygotowaniem wielkoformatowego neonu  (świecąca instalacja z tworzywa i światła ledowego, następca neonu), który zostanie oficjalnie zaprezentowany w dniu 11 listopada i jest dedykowany mieszkańcom. Szczegółach akcji, miejscu instalacji będziemy informowali na bieżąco.   

 

Z okazji Święta Niepodległości – dla mieszkańców Gdyni (i nie tylko) przygotowanych zostanie pięć tras spacerowych, możliwych do pobrania w formie PDF z możliwością odsłuchania przewodnika (Michała Miegonia) w formie audio.

Trasy obejmą dzielnice Chwarzno-Wiczlino, Orłowo, Działki Leśne, Chylonia, Cisowa

Rodziny, seniorzy oraz praktycznie wszystkie grupy wiekowe, które posiadają możliwość połączenia się przez telefon z internetem, będą mogli aktywnie spędzić czas poruszając się po trasach. Trasa przy okazji każdej dzielnicy będzie przebiegała wzdłuż 11-tu określonych punktów (11 punktów z okazji 11. Listopada) o których będą snute opowieści (w wersji audio). Od punktów będą możliwe widełki umożliwiające wybór alternatywnej ścieżki spacerowej. Spacery mają na celu wzmocnienie lokalnego patriotyzmu poprzez ukazania bogactwa historii dzielnic Gdyni, pokazania nieznanych powszechnie miejsc. Pośrednim celem jest promocja aktywności fizycznej w przestrzeni otwartej, jaką są spacery.

Nagrania audio (5 podcastów) będą uzupełnione o dźwięki natury oraz odgłosy terenów, po których odbywać będzie się spacer tak, by osoby z niepełnosprawnością wzroku lub osoby, które nie mogą odbyć spaceru fizycznie, dosłownie przeniosły się na trasę.

Pobierz przewodnik audio!

https://drive.google.com/drive/folders/1XyE0AbnVaTdc17pktGzuRpipZBaKY82w

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Gdyni na wieczorny 
spacer online po mieście, który odbędzie się 11 listopada o godzinie 
18:00 w ramach obchodów Dnia Niepodległości! Spacer organizuje Muzem Miasta Gdyni.

 

Dla mieszkańców, którzy zdecydują się na pozostanie w domu, przygotowaliśmy aktywności online. W dniu Święta, na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej swoją premierę będą miały warsztaty animatorek z Mamywene, które zaprezentują jak w warunkach domowych można wykonać kotyliony i ozdoby z okazji 11 listopada. Swoją odsłonę będzie miało wideo o gdyńskiej modzie w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Na podróż w czasie zaprosi Agata Braun - gdyńska animatorka kultury.  

Warsztaty online:

https://www.youtube.com/watch?v=PJn64BOKIuc

https://www.youtube.com/watch?v=k9p5Htb2krA          

 

Z powodu pandemii koronawirusa, tradycyjna, gdyńska Parada Niepodległości nie odbędzie się.