paradagdynia.pl

Blog tematyczny o muzyce, literaturze i elektronice.

Natura

Opady śniegu – zalety i wady

Opady śniegu – zalety i wady

Każdego roku, gdy tylko nadchodzi w Polsce zima, zaczyna się między Polakami dyskusja o zaletach i wadach opadów śniegu. Dla jednych śnieg oznacza ogromne zalety związane ze zmianą krajobrazu czy też możliwością licznych zabaw, lecz z kolei dla innych jest jedynie utrapieniem. Warto więc poznać najważniejsze pozytywy i negatywy, jakie daje śnieg w Polsce, aby zrozumieć obie strony tego konfliktu.

Dlaczego warto czekać na opady śniegu?

Nikt zapewne nie zaprzeczy, że zima w Polsce nie jest przyjemną porą roku. Chodzi tu nie tylko o to, że jest zimno i wietrznie, lecz przede wszystkim o nieprzyjemny krajobraz. Wokoło widoczna jest paleta szarych barw, które niezbyt optymistyczne nastrajają. Jeśli jednak pojawi się śnieg, to cały krajobraz ulega zmianie. Świat staje się piękniejszy, wyciszony, a także klimatyczny. Nawet miasta potrafią ulec niezwykłej metamorfozie.
Nie da się ukryć, że na śnieg zawsze z utęsknieniem czekają dzieci. Zabawa na śniegu może w ich wykonaniu przybierać różne postacie. Oczywiście można lepić bałwana, rzucać się śnieżkami czy też robić aniołki, lecz zdecydowane najczęściej maluchy zjeżdżają z górki na sankach. Wiedzieć trzeba, że śnieg to nie tylko zabawa dla dzieci, lecz także dla dorosłych. W wielu miastach obecne są wystarczające duże górki, aby po opadach śniegu można z nich było zjeżdżać na nartach lub na snowboardzie.

Jakie są wady opadów śniegu?

Jak więc widać śnieg w Polsce ma naprawdę wiele ciekawych zalet. Nie tylko powoduje, że świat staje się piękniejszy, lecz przede wszystkim daje ogromną ilość zabawy. Niestety śnieg to nie tylko zalety, lecz także dość nieprzyjemne wady. Jakie są konkretnie jego minusy?
Nie da się ukryć, że największym wrogiem opadów śniegu są kierowcy. Już samo przygotowanie samochodu do jazdy po opadach śniegu nie jest specjalnie przyjemną czynnością — odśnieżenie pojazdu z kilkucentymetrowej pokrywy śniegu może zająć nawet pół godziny. Co więcej, sama jazda autem w takich warunkach jest bardzo nieprzyjemna i może zakończyć się nawet kolizją.
Opady śniegu nie są pożądane przez wielu pieszych. Pełne śniegu chodniki, przejścia dla pieszych i podjazdy sprawiają, że chodzenie staje się bardzo trudne i niebezpieczne. Łatwo w takich warunkach o poślizgnięcie się i upadek.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że opady śniegu bywają ładne, lecz jedynie przez krótką chwilę. Po zaledwie kilku godzinach zamiast pięknej pokrywy śniegu na drogach i chodnikach obecne jest tzw. błoto pośniegowe, które nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie wizualnie.

Czy warto czekać na śnieg?

Opady śniegu mają naprawdę ciekawe zalety, lecz także pewne wady. Powstaje więc pytanie, po której stronie się opowiedzieć? Czy przyjąć stanowisko przeciwników śniegu, czy też jego zwolenników?
Wiedzieć w tym wypadku trzeba, że śnieg w Polsce pojawia się coraz rzadziej. Obecnie nie mamy już zim, podczas których pokrywa śnieżna obecna byłaby od listopada do lutego, lecz jedynie krótkie śnieżne epizody. Pomimo więc pewnych niedogodności, które przynosi śnieg, warto na niego czekać, ponieważ już niedługo może go w Polsce zupełnie zabraknąć.

Udostępnij