Wielu osobom wydawać się może, że w dzisiejszych czasach sprzęt do grania to tylko urządzenia stacjonarne. W końcu klasyczny komputer jest za duży i zbyt ciężki, aby gdzieś go ze sobą na co dzień nosić, a nawet konsola do gier, która ma mniejszy i bardziej poręczny wymiary, może być trudna w transportowaniu. Powstaje więc pytanie, czy w dzisiejszych czasach są jeszcze przenośne konsole? A może pozostaje wszystkim tylko sprzęt retro?
Jak było dawniej?
Od dawna zauważana, że gracze chcą dzielić się swoją pasją i pokazywać ją innym. Co więcej, chcą mieć do niej dostęp nie tylko w swoich domach, lecz także w podróży do pracy, szkoły czy też po prostu na wakacjach, gdy np. lecą samolotem. Od wielu lat starano się więc znaleźć sposób, aby im to umożliwić. Z jakim skutkiem?
Jak się okazuje z całkiem niezłym, ponieważ dzisiejsi 30-latkowe z całą pewnością pamiętają dość spory wybór różnych przenośnych konsolek, które można było wykorzystywać poza domem. Koronnym przykładem jest tu oczywiście Gameboy, lecz oprócz niego w stosunkowo niedługim czasie powstawały różne udoskonalenia tej idei. Dobrym przykładem jest np. PSP. Czy taka konsola retro ma w dzisiejszych czasach jakiegoś przedstawiciela? Jak się okazuje tak i jest ich naprawdę sporo.
Nintendo Switch
Zdecydowanie najlepszą i najczęściej kupowaną przenośną konsolą jest Switch od japońskiego Nintendo. Jest to konsola, która ma tak naprawdę dwie funkcje — stacjonarną i przenośna. Daje ona bowiem możliwość podłączenia jej do telewizora, lecz także zamienić się może w ręczną konsolę z możliwością swobodnego przemieszczania się.
Jak się okazuje, taka wizja grania w gry przyciągnęła do siebie ogromną rzeszę fanów, ponieważ Switch jest dziś liderem sprzedaży na całym świecie, znacznie prześcigając w ilości sprzedanych sztuk duże konsole stacjonarne, takie jak Xbox i PlayStation.
Steam Deck
Drugą niezwykle popularną konsolą przenośną jest z całą pewnością nowo wydany Steam Deck. Jest to produkt sygnowany nazwa i logiem Steama, czyli ogromnej platformy dystrybucyjnej oferującej gry. Wiąże się to z naprawdę ciekawymi zaletami, ale o tym za chwilę.
Deck, pomimo tego że jest urządzeniem przenośnym, które ma rozmiar zbliżony do typowej konsoli tego rodzaju, jest tak naprawdę komputerem. Rzecz jasna wszystkie jego podzespoły zostały odpowiednio zminimalizowane a całość umieszczona w zgrabnej i poręcznej obuwie, lecz cały sprzęt oparty jest na podzespołach prosto z komputera, a nawet jego oprogramowaniem jest Windows. Oznacza to, że po zakupie otrzymuje się tak naprawdę pełnoprawnego PC’a w wersji przenośnej. Dzięki temu ma się dostęp do całej swojej biblioteki wcześniej zakupionych gier na Steam. Jest to prawdziwa rewolucja, ponieważ do tej pory kupując nowy sprzęt, trzeba się było liczyć z koniecznością budowania na nim od nowa biblioteki gier.
Co ciekawe, Steam Deck posiada otwarte oprogramowanie, więc każdy użytkownik może wgrać na niego swoje własne programy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy kilku prostych programów możliwe włączenie na tym uradzeniu gier z innych platform, nawet z bardzo popularnego Game Passa od Microsoftu. Ile kosztuje konsola tego rodzaju? Oczywiście ceny są uzależnione od wersji, ale przeważnie około 2 tysięcy złotych.