paradagdynia.pl

Blog tematyczny o muzyce, literaturze i elektronice.

Muzyka

Jakie gatunki muzyczne są obecnie najpopularniejsze? Czego się słucha?

Jakie gatunki muzyczne są obecnie najpopularniejsze? Czego się słucha?

Każdy człowiek ma swój własny gust – niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, preferowany cel podróży, czy po prostu ulubiony kolor. Muzyka nie jest wyjątkiem, a wybór jest duży: rock, hip-hop, techno, a może disco polo? Każdy definiuje muzykę popularną inaczej. Jakie gatunki muzyczne są obecnie na topie? Czy piosenki pop są nadal najczęściej puszczanymi w radio?

Popularna muzyka w Polsce

Muzyka nie jest równa muzyce. Z pewnością każdy zna różne style muzyczne. Jednak bez względu na to, jaki styl jest lubiany, najważniejsza jest radość i relaks podczas słuchania. Do najbardziej znanych gatunków muzycznych należą między innymi:
– pop
– rock
– hip-hop, czyli muzyka rap
– techno
– disco polo
– muzyka klasyczna
Na tym jednak lista się nie kończy. Niezależnie od tego, czy chodzi o muzykę muzyczną, filmową, operę, jazz czy folklor, gatunki są tak różnorodne, jak i gusta.

Muzyka rap

Muzyka rap ma bardzo wielu fanów w Polsce. Korzenie rapu wywodzą się z lat 60. z największych miast Ameryki. Od tego czasu ten styl muzyczny coraz bardziej rozpowszechniał się na arenie międzynarodowej. W latach 80. rozprzestrzenił się na Paryż i Marsylię, aż w latach 90. znalazł uznanie i entuzjazm fanów w innych krajach, w tym w Polsce. Rap jest najpopularniejszym nurtem muzycznym na świecie według Spotify.

Muzyka klasyczna

Muzyka klasyczna jest jednym z bardziej popularnych stylów muzycznych. Muzyka ta jest często komponowana dla orkiestry. Klasyka ma dziś reputację poważnej i wymagającej muzyki, choć coraz więcej utworów jest wykonywanych w połączeniu z artystami wykonującymi piosenki pop. Również współczesna muzyka filmowa czerpie inspirację z muzyki klasycznej.

Muzyka disco polo

Disco polo jest gatunkiem typowo polskim. Ten styl muzyczny przez jednych jest uwielbiany, a przez innych znienawidzony. Jednak mimo wszystko disco polo zakorzeniło się w Polsce i są nawet stacje radiowe, które przez całą dobę grają tę taneczną muzykę. Większość z pewnością nie wyobraża sobie wesela lub innej imprezy bez disco polo. Można powiedzieć, że jest to niejako dziedzictwo kulturowe, a niektórzy artyści z tego nurtu wyjechali nawet w najdalsze zakątki świata, aby pokazać, czego się w Polsce słucha.

Muzyka nastrojowa

Jednym z rodzajów muzyki jest muzyka nastrojowa. Wśród piosenek jest wiele ballad, które pomagają się zrelaksować i zapomnieć o codzienności. Słuchając takiej muzyki, można przenieść się w czasie i wspominać dawne dzieje. Nastrojowe ballady świetnie nadają się na romantyczny wieczór, a także dla osób, które lubią się zamyślić lub są smutni.

Muzyka łagodzi obyczaje

Muzyka jest obecna w życiu każdego człowieka. Bez względu na ulubiony gatunek muzyczny jest to świetny sposób na rozluźnienie, zabawę czy spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi. Muzyka lecąca w tle umila chwile spędzane w kuchni lub podczas sprzątania. Jest nieoceniona w czasie biegania lub wykonywania innych aktywności fizycznych. Bez muzyki nie można byłoby sobie wyobrazić przyjęcia, a także jazdy samochodem. Muzykę wiele osób określa lekiem na całe zło.

Udostępnij