paradagdynia.pl

Blog tematyczny o muzyce, literaturze i elektronice.

Muzyka

Najpopularniejsze gatunki muzyczne w Polsce

Najpopularniejsze gatunki muzyczne w Polsce

Muzyka towarzyszy nam codziennie. Słyszymy ją w sklepach robiąc zakupy, w radiu podczas jazdy samochodem lub w słuchawkach, gdy jesteśmy na spacerze. Niektórzy słuchają muzyki w każdej wolnej chwili i jest ona dla nich największą pasją. Sprawdźmy, które gatunki muzyczne są najpopularniejsze w naszym kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie dostępne są wszystkie gatunki muzyczne świata
  • co jest popularniejsze: piosenki pop czy muzyka rap

Wszystkie gatunki muzyczne w jednym miejscu

Rozwój serwisów streamingowych sprawił, że dzięki jednej aplikacji mamy dostęp do wszystkich gatunków muzycznych na świecie. Tak naprawdę nigdy wcześniej w historii nie mieliśmy takich możliwości jak teraz. 

Najpopularniejsze serwisy streamingowe z muzyką to Spotify, Tidal, Apple Music oraz YouTube Music. Jak one działają? Jeśli chcemy skorzystać z usług wspomnianych wcześniej aplikacji, musimy założyć na nich konto. Niektóre z nich (np. Spotify) umożliwiają korzystanie z oferowanych funkcji za darmo, jednak istnieją pewne ograniczenia. Aby móc w pełni cieszyć się dostępem do milionów utworów (zarówno online, jak i offline) z całego świata, musimy płacić miesięczny abonament. Jakie są ceny abonamentów na poszczególnym platfmach?

  • Spotify Premium – koszt miesięcznej subskrypcji wynosi 20 złotych
  • Tidal – miesięczna opłata w wysokości 20 złotych
  • Apple Music – 22 złote miesięcznie
  • YouTube Music – miesięczna subskrypcja kosztuje 20 złotych

Jak widzimy, większość serwisów oferuje subskrybcje w cenie 20 złotych. Wyjątkiem w powyższej liście jest Apple Music, którego cena jest o 2 złote droższa. Skupmy się jednak na najpopularniejszym serwisie streamingowym na świecie – Spotify. Aplikacja zebrała ponad 200 milionów użytkowników na świecie. Według danych z początku 2022 roku w Polsce korzysta z niej prawie 10 milionów osób. Spotify zawsze na koniec roku tworzy zestawienie najczęściej słuchanych utworów oraz wykonawców w kraju. Możemy dzięki temu dowiedzieć się, które gatunki muzyczne są najpopularniejsze.

gatunki muzyczne

Muzyka rap znów na pierwszym miejscu

Przyjęło się, że piosenki pop to najczęściej słuchana muzyka wśród ludzi. Okazuje się, że muzyka rap to gatunek muzyczny, który w ciągu kilku lat stał się jednym z najchętniej słuchanych gatunków w kraju, choć jeszcze niedawno był raczej niszowy. Na liście podsumowującej 2022 rok, aż na czterech z sześciu kategorii znaleźli się raperzy. Co ciekawe, dwie kategorie, które nie zostały zdominowane przez rap to ,,Najczęściej słuchany podcast” oraz ,,Najczęściej słuchana artystka w Polsce”. Jak prezentuje się pełna lista?

  • Najczęściej słuchany artysta w Polsce w 2022 roku – White 2115
  • Najczęściej odtwarzany kawałek w Polsce w 2022 roku – Lawenda w wykonaniu SB Maffiji
  • Najczęściej odtwarzany solowy album w 2022 roku w Polsce – Młody Matczak autorstwa Maty
  • Najczęściej odtwarzany w roku 2022 album w Polsce – Hotel Maffija 2 – SB Maffija

Najczęściej słuchaną artystką w Polsce w 2022 roku została Sanah. Jest to jedyna przedstawicielka muzyki pop w tym zestawieniu. Jak widać, szczególnie wśród młodzieży, piosenki pop nie cieszą się największą popularnością.

Muzyka rap bezsprzecznie zdominowała rynek muzyczny. Poza sukcesami na serwisach streamingowych, raperzy sprzedają również najwięcej płyt. Należy jednak pamiętać, że piosenki pop również cieszą się dużą popularnością nieprzerwanie od wielu lat.

Udostępnij